Kondoom ja libesti - parimad sõbrad?

Michaelangelo "Aadama loomine", puudutus Lust! Little Pleasure ja punase kondoomi vahel

13.veebruaril tähistatakse rahvusvahelist kondoomipäeva!🥳 Sellega seoses - mõned meeldetuletused ja tähtsad asjad kondoomidest.. ja loomulikult sellest, kuidas libesti ja kondoom kokku sobivad. 

Kondoom on hea rasestumisvastane vahend (RVV) eeskätt tänu selle kergele kättesaadavusele (kasvõi keset ööd tanklast!). Vähemalt sama oluline on see, et kondoom on ASENDAMATU ja tõhus kaitsevahend sugulisel teel levivate infektsioonide (STLI) eest.

Olen märganud, et sageli on kaitsmata (või kui kui olemasolnud vahend on alt vedanud) vahekorra järgselt põhimure ikkagi võimalus rasestuda, kuid infektsioonide hirmu võib olla üldse viiendajärguline ja STLI testi tegema rutatakse oluliselt harvem, kui rasedustesti.

Kondoomi puhul on oluline jälgida selle:

  • suurustsamamoodi, nagu kingade valimisega, on parim õige suurusega kondoom, et see ei pigistaks ja rebeneks või vastupidi hoopis pealt ei libiseks.
  • materjali: enamus kondoome on valmistatud lateksist, kuid on olemas ka lateksivabu (polüuretaanist ja polüisopreenist) kondoome. Umbes 4% inimestest esineb lateksitundlikkust, kuid see ei ole vabandus kondoomi mittekasutamiseks.
  • aegumiskuupäeva: aegunud kondoomid võivad olla rabedamad ning kergemini puruneda. Miks oma õnneega riskida? Samuti tasub ettevaatlik olla kondoomidega, mis on kitsas püksitaskus pikalt hõõrdunud või auto kindalaekas kuuma suveilma/talvepakast nautinud.
  • kasutatavat libestit: enamus kondoome on eelnevalt libestatud, kuid võid alati seda head kraami juurde panna. Latekskondoomide jaoks on turvalised kokku vee- ja silikoonibaasil libestid. Erinevad õlid võivad kondoomi kahjustada, muutes selle rabedaks ja purunemisohtlikuks. Seetõttu peaks õlisid ja kondoome heaga lahus hoidma.

Libesti kasutamine kondoomiga seksides vähendab hõõrdumise võimalust ning seeläbi kondoomi purunemise ning maharullumiseriski.

Kondoomiga seksides kasutatakse libestit sageli kondoomist väljaspool (loogiline!) 

Aga kas teadsid, et kui lisad TILGA libestit kondoomi tippu (sissepoole) muudab see kondoomi meespartnerile stimuleerivamaks ning vähendab “kondoomi kandmise tunnet”? 

Siin on rõhk sõnal “TILK”, sest kui libestit kondoomi sisse liiglahkelt lisada, siis võib see hea plaan hoopis sinu vastu tööle hakata ja kondoomi hoopis maga libistada. Less is more!


Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Lust! teadus: Meie väiksed sõbrad

Järgmine

Jaga seda artiklit